X
X

Teknik Alt Yapı

AnasayfaTeknik Alt Yapı

Network

LiderSistem yurt içi ana internet erişimini Türk Telekom üzerinden sağlamakta olup, Türk Telekom MPLS omurgasına, 2 farklı santralden her birine 2 farklı ring bağlantı ile dört noktadan yedekli olarak bağlıdır.

Ana omurgayı oluşturan ağ ekipmanlarımızın tamamı uçtan, uca yedekli çalışacak şekilde konumlandırılmıştır. Müşterilerimizin talepleri doğrultusunda 1Gbit bakır veya fiber, 10Gbit ve 40Gbit fiber port ile çift router üzerinden yedekli veya tek router üzerinden bağlantı sağlanabilmektedir.

Network güvenliği için veri merkezi ağımızda farklı özelliklerde Firewall ve IPS donanımları bulunmaktadır. Ayrıca AR-GE ekibimizce geliştirilen ağ güvenliği sistemleri ile hosting sektörüne özel çözümleride üretebilmekteyiz.Tüm bunların dışında yurt dışı ve yurt içinde operatörler tarafından sağlanan yüksek kapasiteli Anti-DDoS servislerini de kullanmakta, müşterilerimize hizmet olarak sunmaktayız. Şuan DDoS filtreleme kapasitemiz 360Gbps yurt içi 2Tbps (2000Gbps) yurt dışı kapasitesindedir.

Enerji

Orta gerilim enerji hattına direk bağlı olan trafomuz üzerinden beslenen veri merkezimizde kurulu güç 1.5MW kapasitesindedir.

Şebeke enerjisinin kesilmesi durumunda hazır bulunan AKSA marka N+1 konumlandırılmış jeneratörlerimiz, uzun sürekli kesintilere karşı 4 saatlik aralıklarla dönüşümlü olarak veri merkezimizin enerji ihtiyacını kesintisiz olarak karşılar.

Veri Merkezimiz de kullanılan EATON Powerware parallel UPS sistemi ihtiyacın iki fazlası yedek ve 2 kat büyük kapasiteli olacak şekilde 2N+2 pararlellenmiştir. UPS sistemimiz, olası enerji kesintilerinde, jeneratör geçişleri sırasında veri merkezimizin elektrik ihtiyacını 30 dakikaya kadar karşılayacak akü kapasitesi ile donatılmıştır. Kullanılan akü setleri 4 farklı bölümden yedekli şekilde UPS’leri beslerken, piyasadaki en iyi kalitedeki aküler kullanılmıştır. Akü ölçümleri aylık, değişimleri ise her 3 yılda bir yapılır.

Soğutma

Veri merkezimiz bulunduğumuz coğrafi bölgenin iklim koşulları göz önüne alınarak seçilen ekipmanlarla birebir N+1 yapıda Liebert Hiross hassas kontrollü iklimlendirme sistemleri ile soğutulmaktadır.

Tüm veri merkezimizdeki kabin ve sunucu yerleşimi sıcak hava ve soğuk hava koridorlarını göz önüne alarak dizayn edilmiş, hava akımı 60 cm yükseltilmiş döşeme altından verilmektedir. Olası deprem riskine karşın yükseltilmiş döşeme özel olarak mukavemeti arttırılmıştır.

Operasyon

LiderSistem veri merkezi, profesyonel teknik ekibi ile birlikte 7x24, 365 gün, günün her saati hizmet vermektedir. LiderSistem veri merkezinde, nöbetçi personel yerine her zaman üç vardiyaya ayrılmış şekilde çalışan yetkin personelimiz sorunlarınızı ve taleplerinizi cevaplamak/çözümlemek için çalışmaktadır. Soğutma ve Enerji alt yapısında meydana gelebilecek sorunlarla ilgili profesyonel ekipler tarafından SLA sözleşmesi kapsamında 7x24 hizmet alabilmektedir.

Sertifikasyon

İş sürekliliğine ve kaliteye önem veren şirketimizin sahip olduğu ve tüm iş süreçlerinde kullandığı belgeler şu şekildedir; TS ISO IEC 9001:2008 Kalite Yönetim Sistemleri, TS ISO IEC 27001:2013 Bilgi Güvenliği Yönetim Sistemleri, ISO 20000-1 Bilgi Teknolojileri ve Hizmet Yönetim Sistemleri, ISO 22301:2013 Toplumsal Güvenlik ve İş Sürekliliği Yönetim Sistemleri'dir

Tier 2 Standartlarının Üzerinde Alt Yapı

LiderSistem veri merkezi ANSI (American National Standards Institute) tarafından akredite edilmiş bir kuruluş olan Telecommunucations Industry Association’ın yayınladığı “TIA-942 Telecommunications Infrastructure Standard for Data Centers" standardı olan "Tier 2 Seviyesi" iletişim altyapısı ve sunucu odaları için asgari gereksinimlerini uygulamaktadır.

Ayrıca LiderSistem, Tier 2 seviyesi üzerinde bir yedekliliğe sahiptir. Bunlar N+1 konumlandırılmış Jeneratör, N+1 konumlandırılmış iklimlendirme ve 2N+2 UPS sistemlerini içermektedir.


Top